Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Viyana’da düzenlenen Suriye toplantısında Rus mevkidaşına Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiğine ilişkin kanıt sunmaları halinde görevinden istifa edeceğini söyledi.

Geçen ay Avusturya’nın başkenti Viyana’da ABD ve Rusya’nın eşbaşkanlığında düzenlenen “Uluslararası Suriye Destek Grubu” toplantısında Çavuşoğlu’nun Lavrov’a; “Siz ciddi bir diplomatsınız aramızda en tecrübe isimlerdensiniz, böyle ciddiyetsiz iddialara itimat etmemeniz gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımız çok net ifade etti, ben de tekrar edeyim. Türkiye’nin, DEAŞ’a yardım ettiğine ilişkin tek bir deliliniz varsa istifa etmeye hazırım ancak iddialarınızı ispat edemezseniz hayatınızın geri kalanında sizi Antalya’da misafir etmek üzere davet ederim” şeklinde sözler sarf ettiği ileri sürüldü.

Mevlüt Çavuşoğlu, 64.Hükümet’i kuran Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’da veda turları attığı, 22 Mayıs’ta düzenlenecek AKP Kongresi’nde yeni genel başkanın ve parti kurullarının belirleneceği, bilahare Cumhurbaşkanı tarafından yeni genel başkana 65.hükümeti kurma görevinin verilmesine az bir süre kala neden böyle bir çıkış yapmış olabilir?

Öncelikle Türkiye’nin Suriye, Ortadoğu ve Afrika coğrafyasında dinci kişi, örgüt, parti ve kurumlarla sınavını geçemediğini söylemeliyiz. Ahmet Davutoğlu’nun son yedi yılda Dışişleri Bakanı ve Başbakan olarak bizzat yönettiği siyasal İslamcı ve yeni Osmanlıcı politikasının çöktüğü her alanda yaşanan başarısızlıklarla kendisini göstermişti.

Özellikle Suriye konusunda uygulanan yanlış politikalar sonucunda Ankara sadece komşularıyla değil, bölge ülkeleriyle ve en büyük ticari ortağı Rusya Federasyonu ile de arasını bozmuştu. Bu durum Türkiye’yi üç milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı, çoğu vasıfsız olan bu misafirlerin sebep olduğu asayiş sorunları, ülkenin muhtelif kentlerinde gerçekleştirilen bombalı eylemler, Suriye’den Kilis’e fırlatılan roketler ve çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesi gibi müessir olaylarla karşı karşıya bırakmıştı.

Türkiye, siyasi ilişkileri bozulan komşu ülkelerdeki pazarları kaybettiği gibi ihraç ürünlerini sevk edebileceği transit koridorları bulmakta zorlanmaya başladı. Diğer ülkelerle karşılaştığında halihazırda yüksek olan lojistik maliyetler daha da arttı. Öte yandan Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği ürünlere yasak getirmesi sebebiyle Akdeniz bölgesindeki üreticiler zarar etti. Toptancılar ve ihracatçılar para kazanamaz oldu. Türkiye’nin turizm açısından güvenli olmayan bir ülke olarak ilanı üzerine turist sayısı % 80 oranında azaldı.

Saray tarafından Davutoğlu’na görevini bırakması yönündeki yapıldığı değerlendirilen telkinin çeşitli sebepleri olabileceği gibi en önemlisinin hareket sahası giderek daralan dış politika alanı olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden Davutoğlu’nun gidişinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nda da bir değişiklik olması bekleniyordu. Ancak Mevlüt Çavuşoğlu yeni hükümette de yerini korudu. Yani Çavuşoğlu’nun Viyana çıkışı dış politika açısından olmasa da koltuğunu koruması bağlamında sonuç getirmiş oldu.

Bununla birlikte Bakan Çavuşoğlu Türkiye’nin Suriye’ye dönük politikasında değişiklik yapılabileceğini, bunun bazı koşullarının olduğunu söyledi. Türkiye’nin Suriye konusunda giderek daha büyük problemlerle karşılaştığı bugünler koşulların bir tarafa bırakılıp, ivedilikle politika değişikliğine gidilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir